Geneticky podmienené ochorenia vznikajú ako dôsledok mutácie génu alebo niekoľkých génov. Takéto choroby nedokážeme liečiť, pri zodpovednom chove im však dokážeme predchádzať genetickým vyšetrením oboch rodičov. Pri vyšetrení ide o analýzu DNA najmodernejšími molekulárno-biologickými metódami. Tieto umožňujú detekciu dedične prenosných resp. vrodených ochorení u psov, individuálnu identifikáciu psov (DNA-profil a určenie rodičovstva), určenie pohlavia vtákov a majú aj rôzne iné využitie.
Genetické vyšetrenie je možné už od narodenia zvieraťa, keďže genetická informácia je už v tomto okamihu pevne daná. Výsledok genetického testu si zachováva svoju platnosť po celý život zvieraťa a už sa nemení. Vzorku krvi je zvyčajne možné odoberať od veku asi 4 týždňov. Odber lícneho steru je spravidla možný už u veľmi malých mláďat. U cicajúcich mláďat je potrebné dbať na to, aby boli dve hodiny pred odberom lícneho steru oddelené od matky. Ster tak nebude obsahovať bunky matky.
Vo veterinárnych ambulanciách Tri-Vet spolupracujeme s akreditovanými medzinárodnými laboratóriami, o.i. aj na genetických vyšetreniach. Naši veterinári Vám poradia, ktoré genetické ochorenia je vhodné testovať pred pripustením u každého konkrétneho plemena, poradia s odberom vzoriek a sprostredkujú vyšetrenie. Dohodnite si termín na konzultáciu!