Čo je pyometra?
Pyometra je charakterizovaná ako infekcia maternice a jej naplnenie hnisom. Považuje sa za vážne, život ohrozujúce ochorenie, ktoré vyžaduje rýchlu a agresívnu liečbu.
Kedy sa pyometra vyskytuje?
Pyometra sa vyskytuje u nekastrovaných sučiek, zvyčajne 6-8 týždňov po háraní. Najčastejšie sú postihnuté sučky v strednom a vyššom veku, môže však ochorieť aj mladé zviera.
Aké sú príznaky pyometry?
Príznaky sa líšia podľa toho, či je krček maternice otvorený alebo nie.
Ak je krček otvorený, vidíme vytekajúci hnis z pošvy na chlpoch okolo pošvy alebo na koberci, na nábytku. Sučka sa môže viac vylizovať. Horúčka, letargia a anorexia sa môže ale nemusí vyskytnúť.
Ak je krček maternice zatvorený, hnis, ktorý sa tvorí v maternici, nedokáže vytekať von. Hromadí sa v maternici, čím sa zväčšuje objem brucha. Baktérie v maternici produkujú toxíny, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu. U sučiek s uzavretou formou pyometry sa stav rapídne zhoršuje. Zvyknú mať horúčku, zväčšené, bolestivé brucho, nežerú, pijú nadmerné množstvá vody, sú silne letagické. Môžu vracať.
Ako sa diagnostikuje pyometra?
Veterinárny lekár potvrdí diagnózu klinickým a laboratórnym vyšetrením, ktoré začína anamnestickými údajmi a zistením príznakov – doba od posledného hárania, výtok z pošvy, nadmerné pitie a močenie, horúčka. Pri podozrení vyšetrí krv – pri pyometre je typickým nálezom zvýšený obsah leukocytov a globulínov v krvi. Definitívna diagnóza sa stanoví na základe ultrazvukového vyšetrenia, pri ktorom je viditeľná nadmerne zväčšená maternica, prípadne cysticky zmenená stena maternice.
Ako sa pyometra lieči?
Odporúčanou liečbou je chirurgické odstránenie infikovanej maternice a vaječníkov. K chirurgii veterinárny lekár pristúpi po stabilizácii zvieraťa infúznou a antibiotickou liečbou. Miera komplikácií po operácii sa odvíja od stavu, v akom sa sučka nachádza.
Moja sučka je hodnotné chovné zviera. Je aj iná možnosť liečby ako chirurgia?
Medikamentózna liečba pyometry existuje, no jej úspešnosť je rôzna a liečba nie je bez vážneho rizika a potencionálnych komplikácií. Pri medikamentónej liečbe pyometry sa podávajú hormonálne lieky, ktoré uvoľňujú krčok maternice a vyvolávajú kontrakcie, ktoré majú za úlohu vypudiť hnis a baktérie. Takáto liečba môže ochorenie vyliečiť, no nie vždy je úspešná a má aj významné obmedzenia.
Aká je prevencia pyometry?
Účinným preventívnym opatrením je kastrácia sučky hneď po skončení chovnosti. U sučiek, ktoré nie sú určené na chov, je veľmi vhodnou laparoskopická ovariektómia v mladom veku po prvej ruji, ktorá je zároveň prevenciou vzniku nádorových ochorení mliečnej žľazy.