Srdce je životne dôležitý orgán, veľký sval, ktorý sa nachádza v hrudníku. Pravá aj ľavá polovica srdca pozostáva je jednej predsiene a jednej komory, od seba sú oddelené chlopňami, ktoré zabezpečujú aby krv tiekla len jedným smerom.
Čo sa môže na srdci pokaziť?
Zriedkavo sa psík alebo mačka narodí so srdcovým defektom, niečo ako „diera v srdci“. Tento stav býva počuteľný už pri prvej vakcinácii. Niekedy sa vrodené poruchy srdca prejavia až postupným dospievaním. Oveľa častejšie sa srdcové ochorenia vyskytujú vo vyššom veku zvieraťa, kedy srdcový sval začína ochabovať. Najviac sa stretávame s poškodením srdcových chlopní alebo srdcového svalu.
Plemená, u ktorých sú chlopňové poruchy veľmi časté je napr. Cavalier King Charles Spaniel, jazvečík, pudel, či bradáč. Pri tomto stave sú chlopne slabé, uvoľnené, umožňujú pretekať krvi späť do srdca, čím sa zhoršuje zásobovanie krvou v celom tele. Pri dilatačnej kardiomyopatii sa srdce zväčšuje, dochádza k zoslabovaniu kontrakcií a zásobovanie krvou v celom tele je tak tiež zhoršené. Tento stav je najčastejšie u veľkých plemien, napr. u dobermanov, írskych vlkodavov alebo dog. U mačiek zase môže dôjsť k abnormálnemu zhrubnutiu srdcového svalu. Hovoríme o hypertrofickej kardiomyopatii. Ochorení srdca je mnoho, a všetky vyžadujú odbornú diagnostiku a liečbu.
Ako vieme, že zviera má problém so srdcom?
Zvieratá nám svoje problémy so srdcom dávajú najavo. Prejavujú to zníženým výkonom, bývajú unavené, často spia, môžu menej žrať. Vo vážnejších prípadoch dochádza k strate hmotnosti, kašľu, zväčšeniu objemu brucha, dychčaniu a odpadávaniu.
Ako veterinárny lekár diagnostikuje srdcové ochorenie?
Veterinárny kardiológ najprv vyšetrí srdce auskultačne, fonendoskopom, a urobí kompletný krvný rozbor. Urobí RTG hrudníka a EKG. V niektorých prípadoch, najmä u mačiek odmeria krvný tlak. Definitívnu diagnózu stanoví odborným echokardiografickým vyšetrením. Všetky tieto vyšetrenia sú potrebné na to, aby potvrdil presnú diagnózu, rozsah poškodenia srdca, navrhol správnu liečbu a stanovil prognózu.
Ako sa srdcové ochorenie lieči?
Pokiaľ nie sú viditeľné príznaky srdcového ochorenia, liečba nie je nevyhnutná. Žiaľ toto ochorenie sa postupom času zvykne zhoršovať, no správne nastavená liečba tento postup spomaľuje a tlmí klinické príznaky.
Liečba zahŕňa:
- Zmenu životného štýlu – najmä kontrolovaná záťaž organizmu
- Lieky, ktoré zvyšujú silu srdcového úderu alebo menia rýchlosť srdcového úderu
- Lieky potrebné pre vylúčenie zadržiavaných tekutín
- Špeciálna diéta môže byť v niektorých prípadoch nápomocná
- Pri vrodených ochoreniach srdca je potrebná chirurgická liečba.
Musíme si uvedomiť, že ochorenie srdca neznamená zákonite zlyhanie srdca. S mnohými ochoreniami srdca dokážu zvieratá pri včasnej diagnostike a správnej medikácii žiť plnohodnotný život až do svojej staroby.
Preto nezanedbávajte preventívne prehliadky, najmä u starších zvierat a zvierat v záťaži. Preventívne vyšetrenie srdca sa odporúča u psov nad 8 rokov, u mačiek nad 10 rokov, u zvierat vystavovaných nadmernej záťaži (športové, pracovné psy) a u niektorých špecifických plemien (Cavalier King Charles Spaniel, čivava) aj skôr.
Na preventívnu kontrolu Vášho seniora sa objednajte na recepcii kliniky Tri-Vet Cífer.