Medzi tzv. sezónne ochorenia psov patrí borelióza, babezióza,kliešťová encefalitída, anaplazmóza.Všetky spomenuté ochorenia pre mnohých pôsobia exoticky, no vzhľadom ku klimatickým zmenám,ktoré zasahujú aj Slovensko, či zvýšenému turizmu aj so svojimi štvornohými priateľmi, sa stávajú aktuálnymi pre nás všetkých. Spomínané ochorenia patria medzi zoonózy (ochorenia postihujúce zvieratá aj ľudí), majú spoločných vektorov prenášačov, tým je cudzopasný hmyz kliešte,komáre, pakomáre, blchy), ktorí zohrávajú kľúčovú úlohu pri ich prenose.
Najvyšší výskyt kliešťov je v období od konca marca do konca októbra, kedy je teplota prostredia minimálne 5-7 °C.
Na to, aby kliešť preniesol ktorékoľvek zo spomínaných infekčných ochorení, musí byť prisatý minimálne 24 h. Nie je vôbec výnimkou, ak kliešť prenesie na svojho hostiteľa aj niekoľko infekčných ochorení naraz.
Majitelia psov si najčastejšie všimnú, že psík je malátny, slabý, nemá chuť do jedenia, prípadne môže mať tmavý, do hneda zafarbený moč. Liečba je komplikovaná a dlhotrvajúca.
Najdôležitejšou prevenciou je ochrana proti kliešťom:
Buď špeciálnymi obojkami, ktoré fungujú zvyčajne po dobu 5-8 mesiacov a majú ochranný a repelentný účinok, alebo spot on roztokmi, ktoré sa nakvapkajú na kožu zvieratka za krkom a fungujú cca 1 mesiac – takže je nutné používať ich opakovane počas sezóny kliešťov.
Na trhu sú už dostupné aj ochutené tablety pre psov vo forme pamlsku, táto tableta po podaní poskytuje okamžitý a trvalý usmrcujúci účinok na blchy a kliešte počas 12 týždňov (tabletka je pre psa bezpečná, nezaťažuje okolie psa, je šetrná k prírode a odoláva vode).
Potrebné je chrániť psov a mačky po celú sezónu kliešťov, čo je zvyčajne obdobie od marca do konca októbra, niekedy aj dlhšie, záleží na teplote prostredia (riziková je teplota vyššia ako 5-7 °C).
O výbere vhodného ochranného prostriedku je dobré poradiť sa s veterinárnym lekárom, nie všetky druhy prípravkov sú vhodné pre všetky zvieratá.