Lymská borelióza je infekčná choroba ľudí a zvierat, ktorá sa v posledných rokoch stala najčastejšou kliešťami prenášanou zoonózou v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Prejavuje sa postihnutím pohybového aparátu, kože, srdca, nervového systému.
Ochorenie spôsobujú baktérie z rodu Borrelia.
V Severnej Amerike boli zistené tri typy borélií, a to: B. burgdorferi sensu stricto, B. andersoni a B. bisetii. Borélie sa nachádzajú vo všetkých vývojových štádiách kliešťov Ixodes ricinus.
Lymskú boreliózu na Slovensku spôsobuje B. afzelii, B. garinii a B. burgdorferi sensu stricto.
Infekciu na človeka aj na psa prenášajú kliešte, a to pri cicaní. Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým viac borélií na psa prenesie. Ďalšími vektormi tejto choroby, okrem kliešťov, môžu byť v menšej miere aj niektoré druhy bĺch, komárov, múch a vší
Klinické príznaky
Ochorenie sa prejavuje horúčkou, bolestivosťou kĺbov, zväčšenými lymfatickými uzlinami. Zviera je smutné, ťažko sa pohybuje alebo kríva, nechce vstávať, nežerie. V poslednej dobe sa však lymská borelióza prejavuje náhlym postihnutím vnútorných orgánov, najmä zlyhávaním obličiek.
U niektorých zvierat môže lymská borelióza prebiehať aj bez príznakov, nebráni to však vylučovaniu borélií zo psa do okolitého prostredia.
Diagnostika
Ochorenie sa zistí z krvi na základe špeciálneho testu, ktorý má až 99% špecificitu. Tento test máme vo veterinárnych ambulanciách Tri-Vet k dispozícii a pri podozrení tak dokážeme boreliózu v priebehu niekoľkých minút potvrdiť alebo vyvrátiť.
Liečba
Lymská borelióza sa lieči dlhodobým podávaním antibiotík, pohybuje sa od 14 – 30 dní, čo môže byť najmä u veľkých psov finančné náročné. Preto odporúčame ochoreniu predchádzať pravidelným používaním prípravkov s repelentným účinkom na hmyz ako aj vakcináciou.
V našej ambulancii vakcinujeme vakcínou proti lymskej chorobe Biocan B, ktorá obsahuje antigény B. afzelii a B. garinii, ktoré sú na Slovensku najviac rozšírené.
Vakcináciu odporúčame najmä pre poľovné psy, služobné psy a psy, ktoré sa často pohybujú v prírode. Vakcináciu je vhodné ukončiť pred najvyšším sezónnym výskytom kliešťov, teda na jar. Vakcinovať sa môžu šteňatá od 12. týždňa, pri primovakcinácii je potrebná revakcinácia o 14 – 21 dní. Pre trvalú imunitu je potrebná každoročná revakcinácia