Čo je luxácia pately?
Za normálnych okolností je patela (po slovensky jabĺčko), umiestnená v jamke na spodnej časti stehnovej kosti. Termín luxácia znamená, že je dislokovaná, tj. vysunutá zo svojho miesta. Luxácia pately je teda stav, pri ktorom jabĺčko vyskakuje zo svojej normálnej polohy.
Mnohé malé plemená, napr. yorkširski teriéri, maltezáci, toy pudli, čivavy a pod. majú genetickú predispozíciu na luxáciu pately. U týchto plemien je vhodné preventívne vyšetrenie u certifikovaného veterinárneho lekára, aby sa zabezpečila včasná liečba.
U iných psov môže byť luxácia pately spôsobená kvôli oslabeným patelárnym väzom, prípadne v dôsledku úrazu.
Ako sa tento stav prejavuje?
Keď jabĺčko vyskočí zo svojej polohy, pes má problém zaťažiť nohu, hoci príznaky bolestivosti sú zriedkavé. Môže to viesť k dočasnému skákaniu na troch nohách alebo sa pes môže naučiť vykopávať nohu do boku a napraviť si tak jabĺčko do prirodzenej polohy. Z medicínskeho hľadiska je niekoľko stupňov luxácie pately, od miernej formy, pri ktorej sa dá pately luxovať z polohy len pri priamom tlaku, cez strednú, pri ktorej vyskakuje často samovoľne až po vážnu, pri ktorej je patela luxovaná väčšinu času. Psi môžu mať postihnutú jednu alebo obidve panvové končatiny, niekedy majú každú nohu v inom štádiu ochorenia.
Môže luxácia pately spôsobovať psovi dlhodobé problémy?
Záleží to od stupňa postihnutia. Netreba však zabúdať na to, že luxácia pately je predispozíciou pre iné ochorenia kolena. Neriešený stav vedie po čase k artrotickým zmenám, ktoré vyúsťujú do silnej bolestivosti a zníženej pohyblivosti. Častou komplikáciou je pretrhnutie skrížených väzov v kolene.
Ako sa tento stav rieši?
Luxácia pately sa rieši chirurgickým zákrokom. Veterinárny ortopéd naplánuje zákrok podľa stupňa postihnutia a postup môže byť z prípadu na prípad veľmi odlišný. Vždy však zahŕňa tri základné body:
- Uchytenie patelárnych väzov na tíbii do správnej polohy.
- Prehĺbenie jamky na stehnovej kosti tak, aby patela zostávala na svojom mieste.
- Spevnenie kĺbového puzdra, ktoré zabraňuje opakovanej luxácii.
Aká je pooperačná starostlivosť?
Presné pokyny pooperačnej starostlivosti sa odvíjajú podľa priebehu operácie. Prvé dni po operácii je dôležitý k
ľudový režim a tlmenie bolesti. Čoskoro môže pacient začať s fyzioterapiou – masáže a cvičenie na balančných pomôckach pod dohľadom fyzioterapeuta. Po vybratí stehov až do úplného obnovenia pohyblivosti sa odporúča na úplné vyhojenie hydroterapia.
Aká je prognóza po operácii?
Pokiaľ sa k operácii pristúpi ešte pred rozvojom artrózy, teda vo včasnom štádiu, prognóza je vynikajúca a pes by mal nohu v plnom rozsahu používať. Ak však už došlo k artróznym zmenám, je aj po operácii potrebná dlhodobejšia liečba protizápalovými prípravkami a doživotné pridávanie chondroprotektívnych liekov.