Menšie operačné rany, minimálne riziko infekcií, menej krvi aj bolesti – to je dôvod, prečo V Tri-Vet preferujme laparoskopickú kastráciu sučiek.
„Každá sučka má mať aspoň raz šteniatka, aby neochorela.“ To je jeden z najčastejších mýtov, ktorým niektorí majitelia zvierat dodnes veria. Odborníci sa však zhodujú, že je to práve naopak!
Ak sa sučka vykastruje v mladom veku, okolo šiestich mesiacov, znižuje sa výskyt nádorov mliečnej žľazy a pohlavných orgánov. Ak teda nechcete mať šteniatka z iných dôvodov, kvôli zdravotnému stavu sučky to potrebné nie je.
Čo to laparoskopická kastrácia vlastne je?
– Vašu sučku si u nás na klinike v Cíferi môžete nechať vykastrovať aj laparoskopicky. Pri tomto type zákroku sa odstránia vaječníky sučky cez dve malé operačné rany, prostredníctvom ktorých sa do brušnej dutiny zavádzajú špeciálne nástroje. Chirurg vidí orgány v brušnej dutine na obrazovke prostredníctvom kamery a vaječníky odstráni pomocou elektroskalpela.
Niektorí ľudia veria, že ak sa odstránia len vaječníky, sučka môže dostať zápal maternice. Ako to skutočne je?
– Zápal maternice, podobne ako cysty a nádory, vznikajú v dôsledku nadmerného pôsobenia progesterónu – hormónu, ktorý sa tvorí vo vaječníkoch, preto po ich odstránení k pyometre nemôže dôjsť. Laparskopická ovariektómia (odstránenie vaječníkov) je podľa mnohých výskumov v tomto ohľade dokonca bezpečnejšia ako laparotomická ovariohysterektómia (odstránenie maternice a vaječníkov otvorenou formou), pretože chirurg pracuje pod zväčšením a na monitore má oveľa lepší prehľad, vaječník sa odstraňuje s väčšími okrajmi a je teda minimalizované riziko ponechania tzv. zvyškového vaječníkového tkaniva, ktoré pri klasickej ovariohysterektómii môže jednoducho nevidieť. Toto tkanivo môže byť príčinou tzv. pahýľovej pyometry, teda hnisavého zápalu krčka maternice, ktorý zostáva po ovariohysterektómii.
Aké sú výhody laparoskopickej kastrácie oproti klasickej? Prináša so sebou aj nejaké nevýhody?
– Ovariektómia laparoskopickou metódou je moderný spôsob kastrácie. Je to miniinvazívny zákrok, oproti tzv. klasickej kastrácii je bezpečnejšia, pre zviera menej bolestivá a s rýchlejšou rekonvalescenciou. Výhod je viacero, na prvom mieste spomeniem menšie operačné rany a s nimi spojené rýchlejšie hojenie. Rany sú uzavreté jedným, maximálne dvomi stehmi, s čím súvisí aj nižšie riziko pooperačných komplikácií, nižšia pooperačná bolestivosť, menšia pooperačná starostlivosť a rýchlejšie zotavenie pacienta. Nevýhodou môže byť finančná náročnosť zákroku.
Ako takáto laparoskopická kastrácia prebieha?
– Počas zákroku je sučka v bezpečnej inhalačnej anestézii. Hĺbka anestézie je regulovaná množstvom vdychovaného anestetika a životné funkcie ako dych a srdcová činnosť pacienta sú pod neustálou prístrojovou kontrolou. Brušná dutina sa neotvára priamo, ale vytvoria sa dva, asi pol centimetra veľké operačné porty, cez ktoré sú zavedené laparoskopické nástroje. Chirurg vidí všetky orgány brušnej dutiny pomocou kamery na obrazovke, čo umožňuje ich dôkladné prehliadnutie, ako aj šetrnú manipuláciu s orgánmi.
Pri laparoskopickej ovariektómii sa pracuje so špeciálnymi nástrojmi, vaječníky sa odstraňujú pomocou elektroskalpela, ktorý tepelne zastavuje krvácanie a zároveň reže tkanivo. Vaječníky sú potom vytiahnuté z brušnej dutiny cez jeden z operačných portov.
Po ukončení operácie sa ranky uzatvárajú 1-2 stehmi, komplikácie po operácii (vylizovanie rany, pooperačná hernia atď.) sú veľmi zriedkavé.
Prečo sa pre kastráciu sučky rozhodnúť?
– Kastrácia je vhodná, ak ste rozhodnutí, že už nikdy nechcete mať šteniatka, ak chcete znížiť riziko vzniku nádorov mliečnej žľazy, maternice a vaječníkov, tiež keď chcete zabrániť vzniku pyometry – hnisavému zápalu maternice a rovnako, ak vaša sučka trpí pravidelným výskytom falošnej gravidity.
Pre dohodnutie termínu vyšetrenia, informácie o laparoskopickej kastrácii kontaktujte recepciu veterinárnej kliniky Tri-Vet Cífer