Hryzné rany sú jednou z najčastejších príčin návštevy veterinárnej pohotovosti. Môže ich spôsobiť pes alebo iné zviera.
Aké vážne môže byť uhryznutie?
Psie uhryznutie môže spôsobiť vážne poranenie kože a mäkkých tkanív. Psie zuby a čeľuste sú veľmi silné, môžu prenikať cez hrudný kôš, spôsobiť kolaps pľúc alebo vážne či dokonca fatálne poraniť orgány v brušnej dutine. Dokonca aj vtedy, ak zuby nepreniknú cez kožu, môžu veľmi vážne pomliaždiť mäkké tkanivá. Hryzné rany na krku môžu zasiahnuť životne dôležité cievy, nervy, priedušnicu či pažerák. Rany na tvári zase môžu poškodiť oči, uši, či ústnu dutinu. Pri hryzných ranách na nohách je riziko zlomenín či postihnutia kĺbov.
Keďže papuľa psa je plná baktérií, každým pohryzením, ktoré preniká cez kožu, sa zanášajú baktérie pod povrch kože, kde sa môžu ďalej rozmnožovať a spôsobovať infekcie. Preto sa všetky hryzné rany považujú za infikované. Ak zostávajú neliečené môžu z nich vzniknúť abscesy, celulitída (infekcia tkanív), septická artritída (infekcia kĺbu), pyotorax (hnis v hrudníku alebo peritonitída (hnis v brušnej dutine).
Treba navštíviť veterinára ak sa môj pes pobil?
Niekedy je ťažké presne určiť rozsah poranení, najmä ak sú rany v silne osrstenej časti tela. Malé bodné rany v dlhých očných zubov môžeme ľahko prehliadnuť. Preto je po bitke najvhodnejšie čo najskôr odviezť psa k veterinárnemu lekárovi. Ak sú očividné hryzné alebo tržné rany, treba okamžite vyhľadať veterinárnu pohotovosť. Aj rany, ktoré majú malú vstupnú bránu môžu ohroziť život zvieraťa, ak prenikajú do vnútorných orgánov a spôsobujú vnútorné krvácanie.
Podľa čoho viem, ako rýchlo treba vyhľadať veterinára?
Niektoré príznaky vyžadujú okamžitú návštevu veterinárnej pohotovosti. patrí medzi ne neutíchajúce krvácanie, ťažkosti s dýchaním, slabosť, kňučanie alebo zavýjanie, bledé ďasná alebo kolaps.
Ako bude prebiehať liečba?
Veterinárny lekár na základe rozsahu poranení, celkového zdravotného stavu psa a lokalizácie rany stanoví ďalší postup ošetrenia. Cieľom liečby je znížiť infekciu, ktorá sa v rane rozvíja. Preto ranu vyčistí, odstráni mŕtve a poškodené tkanivá a ak je to potrebné, ranu chirurgicky uzatvorí.
Pri všetkých ranách, u ktorých došlo k prerušeniu celistvosti kože, je potrebná celková liečba antibiotikami, aby sa v nech nerozvinula vážna infekcia. U menších rán môže postačovať len lokálne podanie antibiotík alebo dezinfekčných prípravkov. Čím skôr sa pri ranách začne s podávaním antibiotík, tým rýchlejšie sa zahoja.
Väčšina rán je silne bolestivá a je možné, že pred ošetrením rán bude nevyhnutné aplikovať zvieraťu analgetiká alebo sedatíva. U rozsiahlejších rán, vážne kontaminovaných rán alebo rán, ktoré sa nachádzajú v citlivejšej oblasti tela, môže byť nevyhnutné, dať zviera do celkovej anestézie. Je preto vhodné, aby ste poraneného psa nekŕmili pred návštevou veterinárneho lekára.
Aká domáca starostlivosť bude potrebná?
Domáca starostlivosť sa líši podľa druhu a rozsahu poranenia a presné inštrukcie vám dá veterinárny lekár pri prepúšťaní do domácej starostlivosti. U všetkých rán je však potrebné udržiavať ranu v čistote a v suchu, zabrániť dráždeniu a lízaniu rany. Čistiť a dezinfikovať ranu je vhodné len použitím prípravku, ktorý predpísal veterinárny lekár. Niektoré dezinfekčné prípravky môžu totiž hojenie rán spomaľovať. Takisto proti bolesti môžete podávať len lieky určené pre zvieratá na predpis veterinárneho lekára. Ak si nie ste istý, vždy radšej volajte veterinárnu kliniku či pohotovosť.
Podľa lokalizácie rany je rana chránená buď bandážou, ochranným oblečením, prubanom alebo ochranným golierom. Je nevyhnutné, aby zviera tieto pomôcky nosilo sústavne.