Čo spôsobuje demodikózu u psov?
Demodikóza je parazitárne ochorenie spôsobené roztočom Demodex canis, ktorý v malom množstve žije prirodzene v koži psa, a to v chlpových folikuloch a mazových žlazách. No v prípade vytvorenia vhodných podmienok pre ich pomnoženie môže demodex vyvolať závažné kožné ochorenie. K prepuknutiu ochorenia prispievajú viaceré faktory: oslabenie imunity, endokrinologické ochorenie, systémové ochorenia, no hlavne genetická predispozícia (mops, francúzsky buldoček, anglický buldog, dalmatín, doberman, jazvečík atď.)
Je demodikóza nákazlivá?
K nakazeniu najčastejšie dochádza z matky na šteňatá ešte počas prvých dní života. U dospelých jedincov je prenos kontaktom zo psa na psa veľmi ojedinelý až nepravdepodobný. Pre človeka nie je tento roztoč nebezpečný, keďže nie je jeho prirodzeným hostiteľom.
Ako sa demodikóza prejavuje?
Poznáme dve formy demodikózy. Lokalizovaná forma sa častejšie vyskytuje u mladých jedincov v podobe kruhovitých lézií, prvým príznakom býva vypadávanie srsti v týchto miestach. V dôsledku svrbenia si často psíci vytvoria aj sekundárnu bakteriálnu infekciu v danom mieste. Koža môže byť začervenaná s tvorbou chrást a šupiniek, taktiež môže dôjsť k nadmernému ukladaniu pigmentu do kože. Druhá forma je generalizovaná, keby bývajú postihnuté väčšie časti tela.
Ako sa demodikóza diagnostikuje?
Najlepšou voľbou diagnostiky je hlboký zoškrab kože. To znamená, že za zoškriabe vrchná vrstva kože až po prvé kapilárne krvácanie. Vzorka sa dá na sklíčko s kvapkou imerzného oleja a pozoruje sa pod mikroskopom. Ďalšou možnosťou je tzv trichogram- kedy sa pozorujú vytrhnuté chlpy a ich samotné folikuly kde sa demodex vyskytuje.
Niekedy sa môže stať, že zoškrab nemusí byť dostatočný pre mikroskopickú diagnostiku, vtedy sa odporúča terapeutická diagnostika.
Ako sa demodikóza lieči?
Na liečbu demodikózy sa používajú dva druhy prípravkou. Sú to buď spot on prípravky (pipety) alebo terapia vo forme tabliet. Obidva prípravky sa musia podať minimálne 2x s odstupom 4 týždňov. Keďže častokrát je pridružená sekundárna infekcia kože, odporúčané sú aj kúpele v dezinfekčných šampónoch, prípadne terapia antibiotikmi. Terapia musí byť monitorovaná pravidelnými zoškrabmi.
Demodikózu sme vyliečili. Môže sa vrátiť?
Ako sme spomínali, demodex sa v malom množstve prirodzene vyskytuje v koži, takže výrazné oslabenie imunity môže spôsobiť jeho pomonoženie a opätovný rozvoj ochorenia.