Kastrácia u sučiek znamená trvalé odstránenie pohlavných orgánov, tj. vaječníkov (ovariektómia) alebo vaječníkov s maternicou (ovariohysterektómia). Možno ju vykonať laparotomicky, kedy sa otvára brušná dutina alebo laparoskopicky, ktorá je popísaná nižšie.

Pri laparoskopickej kastrácii sú odstránené iba vaječníky sučky a to cez 2 malé operačné ranky. Výhody laparoskopickej kastrácie oproti klasickej laparotomickej sú:

  • menšie operačné rany a s nimi spojené rýchlejšie hojenie
  • nižšie riziko pooperačných komplikácií
  • nižšia pooperačná bolestivosť
  • menšia pooperačná starostlivosť a rýchlejšie zotavenie pacienta.

Nevýhodou môže byť finančná náročnosť zákroku.

 

O priebehu laparoskopickej kastrácie

Sučka je počas zákroku v bezpečnej inhalačnej anestéze. Hĺbka anestézie je regulovaná množstvom vdychovaného anestetika a životné funkcie (dych, srdcová činnosť) pacienta sú pod neustálou prístrojovou kontrolou, výhodou je tiež rýchlejšie prebúdzanie po anestézii.

Brušná dutina sa neotvára priamo, ale vytvoria sa dva cca 0,5 cm operačné porty, cez ktoré sú zavedené laparoskopické nástroje.

Chirurg vidí všetky orgány brušnej dutiny pomocou kamery na obrazovke, čo umožňuje ich dôkladné prehliadnutie, ako aj šetrnú manipuláciu s orgánmi.

Pri laparoskopickej ovariektómii sa pracuje so špeciálnymi nástrojmi, vaječníky sa odstraňujú pomocou elektroskalpela, ktorý tepelne zastavuje krvácanie a zároveň reže tkanivo. Vaječníky sú potom vytiahnuté z brušnej dutiny cez jeden z operačných portov.

Po ukončení operácie sa ranky uzatvárajú 1-2 stehmi, komplikácie po operácii (vylizovanie rany, pooperačná hernia atď.) sú veľmi zriedkavé.