Prečo je potrebné starať sa o zuby zvierat?

Ochorenia zubov a ďasien, ktoré sa u psov a mačiek vyskytujú pomerne bežne, sú veľmi bolestivé, a často sú dôvodom straty apetítu. Zviera žerie veľmi málo alebo nežerie vôbec, majitelia často popisujú silný zápach z papule. Zápaly v ústnej dutine a výskyt zubného kameňa môžu byť zároveň zdrojom chronických infekcií, ktoré sa krvným obehom môžu zaniesť až do obličiek či srdca a spôsobiť tak ich zlyhanie. Preto by sme nemali starostlivosť o chrup podceňovať.

Pravidelné čistenie zubov doma

 1. Kedy začať?

Najlepšie je začať so starostlivosťou už u malých šteniatok. Mohlo by sa to zdať zbytočné, veď mliečne zuby do pol roka vypadnú, no je veľmi dôležité, aby si šteňa zvyklo na manipuláciu v ústnej dutine. U starších psov pri privykaní nemusíme byť vždy úspešní.

 1. Ako čistiť zuby?

Pri čistení zubov si psíka posaďte na stôl, zboku mu otvorte papuľu, naneste zubnú pastu na všetky zuby pomocou zubnej kefky alebo prstom. Začnite od predných rezákov, pokračujte na stoličky, najprv na jednej, potom na druhej strane. Pokiaľ používate zubnú pastu s obsahom enzýmov, nie je nutné zuby drhnúť.

 1. Aké kefky a pasty používať?

Vystríhajte sa používaniu zubných pásť pre ľudí, obsahujú bieliace látky a fluoridy, ktoré môžu zvieratám vyvolať tráviace problémy. Treba používať zubné pasty vyrábané špeciálne pre zvieratá, ideálne s obsahom enzýmov. Nanášať ich môžeme zubnou kefkou, pri pastách s obsahom enzýmov však často stačí naniesť pastu len pomocou gázy alebo prstom.

 1. Ako často čistiť zuby

Zuby sa odporúča čistiť 2-3x týždenne, minimálne však raz týždenne.

Dentálne diéty

U zvierat, u ktorých sa zubný kameň napriek pravidelnému čisteniu tvorí veľmi rýchlo sa odporúča prejsť na špecializované krmivo, ktoré svojim zložením znižujú tvorbu zubného plaku, a tým odďaľujú odstraňovanie, zubného kameňa ultrazvukom a bránia vzniku zápalu ďasien. V niektorých prípadoch dokáže kŕmenie takýmto krmivom úplne nahradiť mechanické čistenie zubov zubnou pastou.

Preto ich používajte:

 • u psíkov, ktorým sa veľmi často tvorí zubný kameň ako doplnok k pravidelnému čisteniu zubov alebo k dentálnym tyčinkám s obsahom enzýmov

 • u zvierat, ktoré nie sú navyknuté na manipuláciu v ústnej dutine a nie je možné vyčistiť im zuby dôkladne

 • u zvierat starých, s ochoreniami srdca, obličiek a u zvierat, u ktorých je anestézia riziková, na prevenciu tvorby zubného kameňa

Dentálne tyčinky

Používajte ich preventívne na predchádzanie tvorby zubného kameňa a odstraňovanie plaku. Pri ich žuvaní dochádza k mechanickému otieraniu zubov a masáži ďasien. Odporúčame používať také tyčinky, ktoré obsahujú aj enzýmy na rozklad zubného kameňa v počiatočnom štádiu.

Roztoky do pitnej vody

Ak ich pravidelne pridávame do vody, bránia viazaniu vápnika na zubný plak, teda sa z neho nevytvára zubný kameň. Obsahujú dezinfekčnú látku chlórhexidín, preto zároveň potláčajú zápal ďasien.

Dentálne hračky

Mnohé hračky sú naozaj vyrobené tak, aby mechanickým otieraním bránili usadzovaniu zubného plaku a tým predchádzali tvorbe zubného kameňa. Ich použitie je vhodné ako prevencia u mladých zvierat alebo ako kombinácia s pravidelným čistením zubov zubnou pastou.

Kedy k veterinárnemu stomatológovi

Stav chrupu a ďasien na našej klinike kontrolujeme každoročne pri pravidelnej preventívnej kontrole. Mimo tohto vyšetrenia by ste sa k veterinárnemu stomatológovi mali objednať v týchto prípadoch:

 • silný zápach z ústnej dutiny

 • viditeľný zubný kameň hnedej alebo čiernej farby

 • opuch pod okom

 • zviera je hladne, vrhne sa na potravu, no vypustí ju z papule a nežerie

 • jeden alebo viac mliečnych zubov nevypadli veku do 12 mesiacov

 • úraz v ústnej dutine, zlomený zub, krvácanie z papule

 • nádor či nádoru podobný útvar rastúci v ústnej dutine.

Dentálna hygiena

Dentálna hygiena, odstraňovanie výrastkov z ďasien či iné ošetrenie v ústnej dutine prebieha u mäsožravcov vždy v celkovej anestézii. Preto je u starších zvierat potrebné vždy predoperačné vyšetrenie, aby sme boli oboznámení so zdravotným stavom Vášho zvieraťa a dokázali mu poskytnúť tú najbezpečnejšiu anestéziu.

Pri ošetrovaní zubov vždy odstránime zubný kameň špeciálnym zubným ultrazvukom, zuby vyleštíme a vybielime, čím znižujeme riziko opätovného vzniku zubného kameňa a odďaľujeme ďalšie ošetrenie. U zubov s rozpadnutými koreňmi musíme pristúpiť k ich extrakcii, zuby so zubným kazom a stabilnými koreňmi kazy vyvŕtame a zub zaplombujeme.

V prípade potreby odstránime epulis (nezhubné nádory ďasien, ktoré sa vyskytujú pri dlhodobých zápaloch) a ošetríme gingivitídu – zápal ďasien.

Je to všetko?

Nie, nie je to všetko. V papuli našich miláčikov nájdeme množstvo rôznych problémov. Ak si nie ste istý, či Vaše zvieratko potrebuje stomatologické ošetrenie, dohodnite si termín konzultácie u nášho stomatológa.