Pravidelné odčervovanie sa popri vakcinácii, základnej starostlivosti o srsť, chrup, pazúry a uši stáva jednou z nevyhnutných podmienok na udržanie optimálneho zdravotného stavu psa a mačky. Odčervovanie zabezpečuje ochranu nielen zvieraťa, ale aj rodiny chovateľa pred parazitmi prenosnými aj na človeka.

Výskyt črevných parazitov je u psov a mačiek častý bez ohľadu na vek, plemeno alebo spôsob stravovania. Mnohé zdravé psy majú vo svojich črevách parazity, ktorých prítomnosť chovateľ vôbec nemusí spozorovať.

Zviera, ktoré má črevné parazity, infikuje svoje okolie trusom, v ktorom sa nachádza veľké množstvo rôznych vývojových štádií parazitov. Neodčervený jedinec sa tak stáva zdrojom infekcie pre ďalšie zdravé zvieratá, ktoré sa ľahko nakazia, napríklad počas venčenia. Rizikové sú najmä miesta s vyššou koncentráciou psov a mačiek na menšom priestore (napr. Sídliská, parky, výstavy a po.), kde dochádza k silnému premoreniu prostredia.

Nesmieme zabudnúť ani na skutočnosť, že niektoré črevné parazity sú prenosné aj na deti a dospelého človeka, u ktorých môžu vyvolať vážne, ťažko liečiteľné ochorenia.

Hoci medzi chovateľmi a verejnosťou je problematika črevných parazitov psov a mačiek známa, viac než 60% domácich maznáčikov nie je opakovane odčervovaných. Pravidelným odčervovaním pritom pomáhate chrániť celú svoju rodinu.

7 dôvodov prečo odčerovať pravidelne

 • Črevné parazity u psov a mačiek narúšajú zdravý vývoj jedinca, poškodzujú životne dôležité orgány, spôsobujú zápaly v organizme, sú príčinou nepriechodnosti čriev, odoberajú živiny, znižujú obranyschopnosť organizmu, majú negatívny vplyv na kvalitu srsti, vyvolávajú nechutenstvo, hnačky, stratu hmotnosti, kašeľ, anémiu.
 • Pri veľmi silnej infekcii môžu parazity vážne ohroziť život zvieraťa
 • Prítomnosť črevných parazitov u Vášho psa alebo mačky nemusí byť viditeľná. Preto je nutné pravidelne odčervovať bez ohľadu na zreteľné známky zamorenia.
 • Váš pes alebo mačka sa môžu opakovane nakaziť kdekoľvek pri pohybe a hraní v prírode alebo voľných priestranstvách. Zdroje nákazy môžu byť rozličné (iný pes, výkaly, potrava, hlina, tráva).
 • Mnoho črevných parazitov domácich zvierat je prenosných na človeka (napr škrkavka psia (Toxocara canis), škrkavka mačacia (Toxocara cati), pásomnice: Dipylidium caninum, Echinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis, Multiceps multiceps. Tieto parazity u ľudí spôsobujú veľmi vážne ochorenia, tkoré sa dajú len zložito a ťažko liečiť.
 • Ľudia sa môžu nakaziť kdekoľvek, nemusia byť majiteľom psa či mačky. Nakazenie človeka, najmä detí je možné priamym kontaktom s infikovaným psom (hladkanie, objímanie, hra som psom), ale aj vďaka nedostatočnej hygiene rúk, u detí oblizovaním prstov a predmetov, jedením piesku a pod.
 • Cieľom pravidelného odčervovania je zlikvidovať aktuálne prítomné parazity a tým zabrániť ich vylučovaniu do vonkajšieho prostredia a premoreniu okolia.
 • Odčervovanie prospieva nielen psovi a mačke, ale chráni aj celú rodinu pred parazitmi prenosnými na človeka.

Ako odčerovovať?

Šteniatka

 • každé šteňa prvý raz odčervujte vo veku 3 týždne buď tabletou alebo pastou, v prípade zlej nákazovej situácie (transplacentárny prenos) sa dá odčervovať už od 2. týždňa
 • ďalej šteňatá odčervujte opakovane vo veku 6, 9 a 12 týždňov odčervovacou tabletou– týmto dosiahnete, že pred prvou vakcináciou bude šteňa aspoň 2x odčervené
 • od 12 týždňov šteňatá odčervujte pravidelne každé 3 mesiace

Dospelé psy
Dospelé psy odčervujte pravidelne každé 3 mesiace. Striedajte odčervovacie prípravky.

Kotné sučky
Kotnú sučku odčervite 1x pred pripustením; ďalšie odčervenie je nutné vykonať spolu s prvým odčervením šteniat